+
Menu

Fotoalbum z ručního papíru, starozelená

Album má 24 listů. Rozměr alba je 23,5x17,5 cm. Dodáváno je v papírovém boxu v barvě alba. Fotografie lze nalepit samolepícími růžky. Stránky lze popisovat tužkou nebo perem.

Doporučená maloobchodní cena 475,- Kč

Více informací →

MTB1602


Informujte mě, až bude k dispozici

Sady jsou vyráběny v Nepálu z místních čistě přírodních surovin a barviv. Papír je vyráběn ručně přímo v místě výroby. Základní surovinou k samotné výrobě papíru je rostlina Daphne Papyrus, nebo-li Lýkovec. Tento papír se dle místa a způsobu výroby nazývá Lokta.

Keře lýkovce rostu v nepálské oblasti ve výšce 2 - 3 tisíce metrů na mořem.

 

K výrobě se z rostliny získává lýko, odstraněním části kůry. Lýko spolu s kůrou na keřích pravidelně dorůstá. Citlivým sběrem je tak zajištěn obnovitelný zdroj bez nutnosti kácení a znovuvysazování samotných keřů.


Aby lýko změklo a rozdělilo se na jednotlivá vlákna je nutné jej vařit po dobu osmi hodin. Následně je lýko ručně drceno, čímž vznikne jemná pasta jako základ pro samotnou výrobu.

 

Každý arch papíru je vyroben klasickou metodou za použití rámu s jemným sítem, které se naplní rozvařeným lýkem. Zkušenosti výrobců papíru jsou na takové úrovni, že i přes čiště ruční výrobu, jsou schopni na základě množství a hustovy směsi, vyrobit papír od gramáže 5 až 400 gramů na metr čtvereční. (Pozn. klastický kancelářský papír je v gramáži 80g/m2)

 

V této fázi výroby lze do budoucího Lokta papíru umístit listy nebo okvětní lístky místních rostlin. Tím se na papíru vytvoří zajímavá struktura.

 

Jakmile ze síta odteče většina vody, jsou rámy vystaveny horskému slunci, které je v hymalájských horách nezřídka vzácností.

 

V závěrečné fázi jsou často používány techniky k vytvoření vzorů na již hotovém Lokta papíru. Lokta papír lze dále upravovat za použití barev na vodní bázi. Barvy jsou získávány z místních zdrojů, jako jsou rostliny a minerály, tak je tomu v nepálské výrobě papíru již po staletí. K barvení nebo k vytváření vzorů je užíváno jednoduchého vzorovacího rámu. I tato část výroby je čistě ruční záležitostí.

 

 

Ruční Lokta papír je v kvalitě umožňující použití všech běžných psacích potřeb včetně inkoustového plnícího pera.


Naším dodavatelem je rodinný podnik plně respektující politiku Fair Trade